Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Elämää ylläpitävällä lääkityksellä elävät
Lääketutkimus levinnyttä keuhkosyöpää sairastaville
Hus ja Docrates ovat mukana lääketutkimuksessa, jossa selvitetään uuden lääkkeen vaikutusta levinnyttä ei-pienisoluista keuhkosyöpää sairastaviin. Tutkimukseen voi soveltua, jos on yli 18-vuotias, sairastaa levinnyttä keuhkosyöpää (IIIB-IV) ja syöpä on edennyt Tarceva- tai Iressa-hoidon jälkeen.Tämä vain vinkkinä teille muille. jotka laillani olette saaneet jo kaikenlaista hoitoa ja tauti vain porskuttaa edelleen. Sytostaattibingo ei enää oikein houkuttelisi, tämä lääke lienee tablettimuotoista.
Vaikka tästäkään ei olisi loppujen lopuksi apua, niin on se minusta yksi toivonkipinä kuitenkin. Niitä tarvitsee palliatiivisetkin potilaat.
- Lääketutkimus levinnyttä keuhkosyöpää sairastavilleagata