Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Hoidot ja seuranta

Re: Kurkunpään syöpä

Vastaus vähän viipynyt kun huomasin vasta nyt tällaisen kyselyn. Itselläni hoidettiin viimevuoden kesällä kurkunpään syöpä pelkällä sädehoidolla. Kasvain oli toisessa äänihuulessa.
Tällaisten kasvainten parantumisennuste on tietääkseni erittäin hyvä jos etäpesäkkeitä ei ole.
Sädehoito itsessään oli helppoa. Hankalinta oli joka arkipäivä matkustaa yhteensä 400 km junassa hoitoon ja takaisin. Koska sädetyskenttä on nielun alueella tulee joillakin ongelmia nielemisen kanssa, saattaa olla hyvin kivuliasta ja kiinteän ravinnon nautttiminen lähes mahdotonta. Miullakin oli istunto ravitsemusterapeutin kanssa lisäravinteiden käytöstä tuossa tilanteessa. Myös makuaisti monesti katoaa (palautuu kyllä hoitojen jälkeen). Minulla ei ollut mitään tuollaisia vaikeuksia, ainoastaan vähän aristeleva nielu niin että homma on kovin yksilöllistä. Limakalvot kärsivät joka tapauksessa sädetyksestä ja palautuminen kestää yllättävän kauan. Nyt alkaa kurkku tuntua normaalilta kun hoidon loppumisesta on yli vuosi. Ei mitään isompaa vaivaa, limaneritystä ja joskus taas kuivuuden tunnetta.
Tämä on melko harvinainen syöpä enkä kysellessäni silloin viime vuonna löytänyt yhtään kohtalotoveria.
Raspikurkku | 10.10.2007 klo 11:01:34