Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Hoidot ja seuranta

Re: Hiusten lähtö pään sädehoidossa...

Moi Hennie,

Kävin sädehoidossa koko tammikuun ja minullakin tukka alkoi lähteä toisella sädetysviikolla. Minulle jäi takaraivolle kapea kaistale tukkaa, jonka ensi alkuun ajelin pois mutta sädetyksen loputtua jätin kasvamaan.

Värjäsin takatukan ensin siniseksi ja oranssiksi ja nyt kirkkaan punaiseksi saadakseni piristystä elämääni. Nyt uusi tukka on alkanut kasvaa lähteneen tilalle. Se on hennonhentoa vaaleaa vauvanuntuvaa ja kasvaa takaisin päinvastaisessa järjestyksessä kuin lähti.

Käytän nyt taas lippistä ja pipoa, koska pelkään kaljun palavan auringossa. Lisäksi ihmisten reaktiot punaiseen mohikaaniini ovat välillä jokseenkin ärsyttäviä (minut mm. ratsattiin todella perusteellisesti lentokentän turvatarkastuksessa ensimmäistä kertaa elämässäni). Peruukkia en ole edes harkinnut ja elän toivossa, että tukka kasvaa takaisin suunnilleen samanlaiseksi kuin ennenkin.

Aurinkoisen lämpimiä kevätpäiviä toivottaen,
Hipsurouva
hipsurouva | 19.4.2007 klo 11:01:08