Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Hoidot ja seuranta
Re: Rintasyövän seuranta
Hei Josba!Rintasyöpäpotilaan seuranta TYKS:ssä eli Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin alueella määritellään taudin levinneisyyden ja potilaan saamien hoitojen mukaan:
1. Ei liitännäishoitoja: vain 1 käynti syöpätautien poliklinikalla heti leikauksen jälkeen, jatko avohoidossa oman valinnan mukaan joko terveyskeskuslääkärillä, työterveyslääkärillä, omalla gynekologilla tai muulla yksityislääkärillä. Seurannassa käyminen on täysin vapaaehtoista, mutta niissä käymistä suositellaan vuosittain aina siihen asti, kun leikkauksesta on kulunut 10 vuotta.
2. DCIS tai matala riski (T1a ja T1bN0): vain sädehoito, ei lääkeellisiä liitännäishoitoja -> Kontrollikäynti poliklinikalla 3 kk kuluttua sädehoidosta. Laboratorio- ja röntgen-tutkimukset vain tarvittaessa ja jatko avohoidossa kuten edellä.
3. Muut rintasyöpäpotilaat:
Jos hormonihoito, kontrollikäynti 3 kk hormonihoidon aloituksesta, ennen käyntiä laboratorio: pvk, trombosyytit, AFOS, ALAT. Varsinaiset kontrollikäynnit kaikille:
12 kk liitännäishoidon alusta. Ennen käyntiä laboratorio: pvk, trombosyytit, AFOS, ALAT + mammografia, Thorax ennen käyntiä vain jos korkea riski. Seuraavat kontrollikäynnit 2v, 3v, 5v kuluttua. Ennen käyntiä laboratorio: pvk, trombosyytit, AFOS, ALAT, mammografia 3v ja 5v käynneillä (ennen käyntiä). Thorax ennen käyntiä jos korkea riski.
5v jälkeen jatko avohoidossa kuten kohdassa 1.
Kontrollien siirtyessä avohoitoon potilas saa epikriisin.
Kontrollikäynnillä tehdään kliininen tutkimus, rutiinisti ei tehdä laboratorio- eikä muita röntgentutkimuksia kuin mammografia +/- rintojen ultraäänitutkimus 1-2 vuoden välein. Pelkkä rintojen ultraäänitutkimus ei ole riittävä. Seulontamammografiat voi aina käyttää hyväksi.
Tämä on _ehkä_ tarkin/yksilöllisin potilaille annettu seurantaohje eri sairaanhoitopiireissä, esim. Satakunnassa _jokaiselle_ rintasyöpäpotilaalle varataan kolme rutiininomaista käyntiä syöpätautien poliklinikalla 1, 3 ja 5 vuoden kuluttua leikkauksesta. Näihin kontrollikäynteihin kuuluu mammografiatutkimus, minkä lisäksi niille potilaille, joiden kainaloa ei ole tyhjennetty, tehdään kainalon ultraäänitutkimus. Seurantojen välillä voi oireiden ilmaantuessa ottaa yhteyttä oirepoliklinikalle, josta tarvittaessa määrätään vastaanotolle ja tutkimuksiin.
Lisää tietoa seurannoista saa myös Käypä hoito -suosituksista:
http://www.terveysportti.fi/pls/kh/kh_julkaisu.NaytaArtikkeli?p_artikkeli=hoi25001#s16
http://www.ebm-guidelines.com/xmedia/duo/duo94730.pdf
T. Karhutar
- Rintasyövän seurantajosba
- Re: Rintasyövän seurantamarja-liisa
- Re: Rintasyövän seurantaVaarain
- Re: Rintasyövän seurantamarja-liisa
- Re: Rintasyövän seurantaKarhutar