Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Hoidot ja seuranta

Re: Kantasolusiirron jälkeen

Hei Rozzo,
Tuo blastien väheneminen kuulostaa kyllä lupaavalta (kun vertaa mieheni taannoisiin lukuihin), mutta toisaalta nämä leukemiat ovat niin moninaisia, että kahta samanlaista tapausta ei taida olla. Solujen kromosomitutkimukset voivat osoittaa jotain aivan muuta jne.
Joten vaikea on pelkkien lukujen valossa sanoa mitään. Tilanne on varmasti vakava, jos lääkärit eivät anna toivoa.
Minun mieheni on sanonut sairastumisensa alusta asti, että ihminen ei ole kuollut niin kauan kuin elää. Kuluneen neljän vuoden aikana olemme nähneet, että jos nyt ei ihmeitä, niin kuitenkin hyviä asioita tapahtuu koko ajan. Joskus se tarkoittaa sitä, että ihminen saa vastoin odotuksia ainakin lisäaikaa.
Hematologia kehittyy harppauksittain ja koko ajan löydetään uusia hoitokeinoja. Se tekee lisäajan vieläkin arvokkaammaksi.
Minua kuitenkin lohduttaa eniten usko siihen, että loppupeleissä nämä asiat eivät ole meidän käsissämme.
Toivon sydämestäni, että ystävällesi käy hyvin. Voimia myös sinulle!
t. Vompatti

vompatti | 18.2.2010 klo 21:16:12