Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Hoidot ja seuranta
Re: Sytot ja jalkojen tunnottomuus
Hei AlexiaKannattaisi kysyä, voisiko äitisi saada jalkahoitoja. Ihan kotikonsteina suosittelen jalkojen huolellista pesua ja päivittäistä rasvausta, ja yöksi puhtaat pumpulisukat jalkaan että verenkierto säilyisi hyvänä. Vaikka tunnottomuus vaivaakin, säännöllinen ja kevytkin liikunta voi sitä korjata, mutta parhaimmat ohjeet todellakin saatte jalkojenhoitajalta.
Itse pidin taxotere-hoitojen aikana jäätöppösiä ja -lapasia, ja varmaankin ne estivät suuremmat neuropaattiset vauriot. Jotkut sytot aiheuttavat niitä enemmän kuin toiset, joten huolellinen kannattaa olla ja pitää itsensä mahdollisuuksien mukaan liikkeessä.
T. Karhutar
- Re: Sytot ja jalkojen tunnottomuusKarhutar
- Re: Sytot ja jalkojen tunnottomuusRaspikurkku
- Re: Sytot ja jalkojen tunnottomuusjaa mullako
- Re: Sytot ja jalkojen tunnottomuusjaa mullako