Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Hoidot ja seuranta
Re: maissille..
Tyttäreni sairasti syövän parivuotiaana. Tuolloin käytiin tuota tulevaisuuden lapsensaanti-asiaa läpi lastenklinikan lääkärin ja useiden vanhempien kanssa yhdessä. Ainakin silloin kerrottiin lääkärin toimesta seuraavaa : Riski hedelmättömyyteen on suurempi mitä lähempänä murrosikää lapsi on. Ja pojille hieman suurempi kuin tytöille. Sädehoito kriittisille alueille on pahempi kuin solunsalpaajat.Ainakin nyt tyttärelläni hormonitoiminta on kunnossa, koska murrosikä tekee silminnähtävästi tuloaan.
Henkilökohtaisesti uskon, että ei kestä kauaakaan siihen siihen kun lääketide mahdollistaa suvunjatkamisen muutenkin kuin perinteisesti syntyneillä sukusoluilla.
- Re: Kantasolusiirto ja hedelm�llisyysBobby Ewing
- maissille..netta
- Re: maissille..WT-isä