Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Lähipiirissä syöpäpotilas

Re: Rakkaan ihmisen sairastuminen ja pelko menetyksestä

Tiedän tunteen kun ahdistaa ja huolettaa niin että tuntuu hajoavan palasiksi.
Kun äidillä todettiin laajalle levinnyt haima syöpä ja hänen kuntonsa meni huonompaan viikko viikolta, osittain kielsin koko tilanteen ja kuitenkin itkin todella paljon, äitini luona yritin olla reipas mutta ei se oikein onnistunut. Harmittamaan minullekin jäi että hain tukea sairastuneesta, mikä ei todellakaan ole oikein sitähän pitäs olla se tukija koska ei itse ole sairastunut(äiti kuoli 4.5.10).
Ammatti apua en ole vielä käyttänyt, mutta muutenkaan en ole pystynyt surustani paljon puhumaan.Jokainen käsitteelee uudet tilanteen tavallaan ja omassa tahdissaan.
Huoli ja ahdistus on sairauden toteamisen jälkeen aina kova ja läsnä, ihmeellisesti sitä kuitenkin jaksaa vaikka vain hetki kerrallaan kun ei pysty päivien päähän enää ajattelemaan.

Niinpä toivotan voimia ja niin kauan on toivoa kun on elämää.
heidi77 | 14.5.2011 klo 08:43:07