Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Lähipiirissä syöpäpotilas

Re: Äitini munasarjasarjasyövän hoidot takana?

Äitini sai kaksi ekaa sytostaattia taxol ja karboplatinia. Kun taxol aiheutti vahvan huimauskohtauksen, se sytostaatti vaihdettiin taxotereen, ja karboplatinia saanut joka kerta. Molemmat tiputuksena. Mikä muuten on tuo bep-hoito?
Olen onnellinen että hoito on tehonnut äitini sairauteen. Silti taustalla pelko vaanii jos tauti uusiutuu. Olemme hädin tuskin selvinneet veljeni kuolemasta (kuoli 2005). Hän menehtyi aivovaltimotukokseen nuorehkona, 40 vuotiaana. Äitini pitää sitä suurta surua osasyynä hänen sairastumiseensa. Elämä tuntuu joskus niin epäoikeudenmukaiselta, toisilla vastoinkäymisiä enemmän toisilla vähemmän. En vain voi uskoa että elämän tarkoitus olisi tässä, elää hetki tai kauemmin ja kuolla pois... kaikkea syvällistä tässä on tullut mietittyä...VOIMIA PALJON TEILLE KAIKILLE!
mh | 10.12.2007 klo 19:51:14