Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Lähipiirissä syöpäpotilas
Re: Veljen syöpä uusinut, miten voin auttaa?
Hei!Puolisoni non-hodginin lymfooma uusiutui myös pian ensimmäisen 6 kerran sytostaattihoitokierroksen jälkeen. Kun vanha hoitomuoto ei enää tehonnut, mieheni pääsi kokeelliseen hoitoon, jota täydennettiin vielä korkea-annoshoidolla ja autologisella kantasolusiirrolla. Mieheni tilanne oli siinä mielessä vielä rankka, että hän sairasti lymfoomatyyppiä, josta ei yleensä selviä sen uusiutuessa. Kuitenkin näillä sytostaattimyrkyillä rankka tauti selätettiin ja uusiutunut tauti on pysynyt poissa jo 4 vuotta.
Non hodginin lymfooma on hyvin herkkä solusalpaajille ja siksi kiitollisimpia syöpiä, vaikka onkin rankka ja agressiivinen tauti. Pirkanmaan syöpäyhdistyksellä voi olla saman sairauden selättäneitä tukihenkilöitä, jotka voisivat toimia vertaistukena, jos veljesi on valmis ottamaan vastaan sellaista apua.
Syövän selättämisessä paras tuki potilaalle on potilaan oma henkinen jaksaminen. Kun on elämänhalua, on myös halua kestää kovat hoidot. Tärkeintä olisi, että veljesi ei luovuttaisi vaan näkisi elämän elämisen arvoisena ja luottaisi siihen, että tauti saadaan kuriin ja edessä on vielä paljon koettavaa ja elettävää. Mieheni kohdalla nimen omaan vahva elämänhalu antoi voimaa jaksaa kovat hoidot.
Voimia veljellesi, sinulle ja koko perheellenne tänä vaikeana aikana.
t. Suvi
- Veljen syöpä uusinut, miten voin auttaa?Katariina79
- Re: Veljen syöpä uusinut, miten voin auttaa?Katariina79
- Re: Veljen syöpä uusinut, miten voin auttaa?Katariina79
- Re: Veljen syöpä uusinut, miten voin auttaa?suvi06