Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Lähipiirissä syöpäpotilas

Pienisoluinen keuhkosyöpä

Äidilläni todettiin reilu kaksi vuotta sitten pienisoluinen kohdunkaulansyöpä. Se leikattiin ja sädetettiin ja kaikki näytti sen jälkeen hyvältä. Viime joulukuussa keuhkokuvissa näkyi seitsemän pattia (levinnyt). Sytostaattihoidot aloitettiin tammikuussa ja nyt saanut niitä kolmen viikon välein. Edellisissä kuvissa patit ovat pienentyneet ja toivottavasti sama linja jatkuu. Onko Teillä kokemuksia samanlaisista tilanteista? Tarkoitan että onko tauti saatu kuriin edes joksikin aikaa? Minun äidilläni hoidot ovat aiheuttaneet pahoinvointia ja väsymystä. Muita keuhkosyöpään viittaavia oireita äidilläni ei ole ollut. Leikkausta käsittääkseni harkitaan jonkun isomman patin kohdalla.

Äitini koittaa elää päivän kerrallaan, ja kait pitäisi meidän lastenkin osata nauttia hetkestä. Huoli ja menettämisen pelko on vain niin kovin musertavaa, ettei oikein tiedä miten päin pitäisi olla.

Kiitos ja voimia kaikille!!!!
Eva | 23.4.2007 klo 14:23:29