Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Lähipiirissä syöpäpotilas
Kolme eri syöpää
Kesäkuussa 2009 perusterveellä äidilläni alkoi vatsavaivat. Hän hakeutui lääkäriin ja monien lääkäreiden jälkeen häneltä löydettiin kasvain paksusuolesta. Kasvain leikattiin heinäkuussa ja samalla poistettiin kohtu ja munasarjat. Kohdusta löytyi kasvain, joka oli solukoltaan ihan eri tyyppiä kuin paksusuolenkasvain. Samalla tehtiin levinneisyystutkimukset ja keuhkoista löytyi kasvain. Lääkärit halusivat selvittää oliko kasvain paksusuolen-tai kohtusyövän etäpesäke, jolloin selvisi, että äidilläni on myös kokonaan eri keuhkosyöpä.Äidilläni todettiin kolme eri syöpää yhtä aikaa. Lääkärit pitävät äitiäni lääketieteellisenä ihmeenä, koska kolme eri syöpää yhdellä kertaa on todella harvinaista.
Kesä-ja syksy oli todella vaikeat äiti masentui. Omaisten tukea tarvittiin koko ajan ja paljon. Kukaan/tai mikään ammattiryhmä ei kysynyt tai tarjonnut apua meidän omaisten jaksamiseen. Oli selviydyttävä omin avuin.
Tällä hetkellä äitini voi hyvin.
- Kolme eri syöpäärauni