Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Lapsellani on syöpä

Re: Medulloblastooma

Hei!
Meilläkin on kasvu ilmeisesti pitkään jumissa, vaikea aliravitsemustila ei asiaa mitenkään taatusti paranna... mittaa on nyt 126 cm ja joku lääkäri heitti, että jos päästään 150 cm lopulliseen pituuteen, niin enempää ei voine olettaa. Milloin aloititte kasvuhormonihoidon ja kuinka monta vuotta se kesti? Muistatko yhtään sädehoidon Gy-määriä?
Saatiinko kasvain alunperin leikattua kokonaan pois? Uusinutta kasvaintako ei leikattu ollenkaan? Onko nuo tasapaino- ja hahmotusjutut seuranneet mukana koko ajan diagnoosin jälkeen?
Medulloblastoma-diagnoosin jälkeen tosin tuntuu, että kaikki tällaiset asiat ovat niin pieniä ja merkityksettömiä sen rinnalla, että lapsi saa elää! Ihania alkusyksyn päiviä teidän perheeseen!
amj | 30.8.2006 klo 22:01:54