Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Miesten syövät
Re: Granaattiomenamehu ja PSA
Olen hommannut granaattiomenamehua kolmella tavalla:1) Ruokakaupoista saa granaattiomenoita, niistä voi puristaa mehua vaikkapa sitruspusertimella. Mehu on tällä tavalla kallista, mutta ainakin tuoretta ja lisäaineetonta.
2) Helsingin Itäkeskuksessa venäläinen kauppa Kalinka myy 100-prosenttista azerbaidzanilaista mehua litran lasipulloissa hintaan 3,60e/pullo.
3) Tallinnassa ainakin Kristiine-keskuksen Prisma myy myös 100-prosenttista azerbaidzanilaista mehua 0,75 ja 0,25 litran lasipulloissa, litrahinta muistaakseni noin 3,20e.
PSA oli sädehoidon jälkeen pari vuotta nollilla, mutta on sen jälkeen ollut 3 vuotta hitaassa mutta selvässä nousussa: 0,10 -> 0,20 -> 0,21 -> 0,49 -> 0,39. Jos ja kun lukema ylittää arvon 1,00 saan lähetteen sairaalaan jatkohoitoon. Sitä yritän nyt lykätä mahdollisimman pitkälle mm. nauttimalla granaattiomenamehua ja kiinnittämällä muutenkin huomiota ruokavalioon. Saattaahan tuo viimeisin ja toistaiseksi ainoa PSA:n lasku olla granaattiomenan ansiota, kukapa tietää. No, granaattiomenamehu on joka tapauksessa terveellistä ja hyväksi mm. sydämelle.
- Re: Granaattiomenamehu ja PSAjokker