Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Miesten syövät
Re: Valinnan paikka - robotti vai avoleikkaus
HeiJos prostatektomiaa ajattelet, saattaa robo olla parempi, ainakin sillä on vähemmän komplikaatioita ja nopeampi toipuminen. Robolla lienee vähemmän myös "positiivisia reunoja" eli sillä voidaan syöpä rajata tarkemmin leikatun alueen sisälle, kts. linkki alla. Robossa kirurgilla on hyvä kohdealueen suurennos eikä käsi vapise. Tosin kokemuksesta tulos lienee eniten kiinni.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22405509
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23311943
Alemmassa linkissä, joskin erot todetaan pieniksi, myös seksuaalitoiminnot olivat robon jälkeen paremmat 12 kk kohdalla. Molemmat tutkimukset ovat yhdistelmiä useista erillisistä tutkimuksista ja siten varsin kattavia.
Sädehoito, lähinnä brakyterapia, saattaa olla myös varteenotettava vaihtoehto kohdallasi. Jos Sinulla on ollut virtsantulon tukkoisuutta, voi braky pahentaa sitä. Toisaalta se ei johda pidätyskyvyttömyyteen ja seksuaalitoimintojen häiriöt ovat prostatektomiaa vähäisempia tai ehkä lähellä molemmminpuolisen hermoja säästävän leikkauksen tasoa (?). Vaikutuksesta syövän paranemiseen (braky vs. leikkaus) ei liene kunnon vertailevia tutkimuksia olemassa. Erot hoitojen välillä lienevät pienet tässä mielessä.
- Re: Valinnan paikka - robotti vai avoleikkausWatson
- Leikkauspäivä lähestyyvm -48
- Re: Leikkauspäivä lähestyyjyrkiap
- Leikkaus on ohivm -48
- PAD (Loppuarvio)vm -48
- Re: PAD (Loppuarvio)jyrkiap
- Re: PAD (Loppuarvio)karix
- Re: PAD (Loppuarvio)Watson