Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Miesten syövät

Re: Hormoonihoito ja siihen liittyvät oireet

Kyllä, se johtuu lääkkeestä. Minut sädehoidettiin kesällä 2008, ja sain silloin alkuvuodesta piikin kun sairaus todettiin. Toinen annettiin alkukesästä ennen sädehoitoa. Tuo piikki aiheutti rintojen kasvua ja arkuutta, sekä kuumia aaltoja. Ja sukupuolinen toiminta loppui tyystin.

Sädehoidon jälkeen ei annettu enää piikkiä vaan Bikalutamiini tablettia, yksi päivässä. PSA vaihteli tuolloin 0.0 - 0,5.
Olin ilman lääkkeitä huhtikuusta 2010 tämän vuoden elokuuhun, jolloin PSA oli hieman koholla 2,1. Lääkäri kehoitti jatkamaan pillerin ottamista. Tämä bikalutamiini vaikuttaa myös rintoihin, ovat nytkin hieman suurentuneet ja arat, mutta PSA tippui sen ansiosta 0,8. Ainoa haittavaikutus minulla on tuo rintojen arkuus, mutta muuten kaikki muu toimii.

Ei hätiä, tilanne on teillä hallinnassa.

Hyvää Joulua!
ER (62v.)
ER | 8.12.2011 klo 21:13:10