Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Miesten syövät

Re: Erään eturauhasen tarina

Hei Osku ja kiitos kirjoituksistasi!

Ulkomaalainen mieheni sai lokakuussa ERS-diagnoosin, Gleason 6 ja onneksi vain 1 prosentin näyte vain 1/12-koepalasta! Huonoja uutisia silti tuli heti joulukuussa; PSA nousi yhtäkkiä 23:een. Verikoe otettiin ulkomailla joten suomalainen lääkäri haluaa varmistaa arvon ja saamme ylihuomenna tietää tuloksen. Jos arvo on edelleen noin korkea, edessä on leikkaus (avo tai robotti annettiin vaihtoehdoiksi, ei mitään puhetta sädetyksestä).
Shokki jatkuu edelleen, enemmän varmasti minulla ja tyttärellä kuin miehelläni (tai sitten hän osaa sen peittää eikä halua huolestuttaa meitä lisää). Mieheni on juuri 50 vuotta täyttänyt, urheillut ikänsä, elänyt terveellisesti jne, mutta on työnarkomaani ja edennytkin huippujohtajaksi. Olisi kiva tietää, miten paljon stressi aiheuttaa erilaisia syöpiä... Vuosi sitten mieheni otti ensimmäisen koepalan, koska PSA oli noussut, ja löytö oli puhdas. Hänellä oli elämänsä stressaavin kesä työelämässä, ja syksyllä kuulemma oli ennakkoaavistus että kaikki ei ole kunnossa, jonka jälkeen syöpä löydettiinkin.

Luin kaikki kirjoitukset ja kommentit joita olet saanut tällä palstalla ja kauhistuin sitä 3 kk odotusta robottileikkaukseen. Miten tuollaisen ajan jaksaa, jos kerran näyttää siltä että syöpä on ärhäköitynyt ja siis leviämässä?! Mieheni haluaa tulla Suomeen hoitoon, jos leikkaukseen päädytään. Voinhan sairaslomalla ainakin häntä auttaa.

Konkreettiset kuvauksesi leikkauksen jälkeisestä ajasta ovat monelle avuksi. Tämä syöpähän vaikuttaa niin rajusti myös parisuhteeseen, että kysymyksiä nousee aina vain lisää. Olenkin sanonut läheisilleni, että meidän tapauksessa sairastuneita on kaksi. Suositteletko sinä, että kaikki hermot säästettäisiin?

Aurinkoisia talvipäiviä sinulle,
ex-ulkosuomalainen, sairastuneen vaimo


ex-ulkosuomalainen | 14.1.2012 klo 17:21:52