Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Kotiuduin tänään

Hei Sipriina!

Minulla oli epämääräisiä kipuja ristiselän ja vatsankin alueella, mutta kirvelyä tms. en virtsatessa huomannut. Tihentynyttä virtsaamistarvetta en ns. tunnistanut, koska 4-5 vrk Taxoteren jälkeen tuli niin kova ripuli, että kaikki ravinto ja neste löi läpi sekä virtsana että sinä itsenään. Nähtävästi tämän vaiheen seurauksena tuli virtsatietulehdus - mikä ei kuitenkaan yksiselitteisesti näkynyt virtsanäytteissä. Tulehdusarvot (CRP + leukosyytit) sen sijaan olivat koholla, ja niiden perusteella minut otettiin sisätautiosastolle seurantaan. Tietysti kuumekin oli jo noussut 39:n tuntumaan.

Yhtään vain, jos Sinullakin kuume alkaa uudestaan osoittaa nousemisen merkkejä, niin otat vain rohkeasti sairaalasi ensiapuun yhteyttä. Siellä he teettävät Sinulle tarvittavat virtsa- ja verikokeet, niin että pääset selvyyteen tästä tilanteesta. Minullakin kuume oli vähän aikaa pois, mutta palasi sitten sitäkin korkeampana. Niin ikään takanani historia toistuvia virtsatietulehduksia, joten ihan puun takaa tämäkään tilanne ei sentään tullut.

Hygienialla tms. ei ole tilanteen kanssa tekemistä, kertoi sisätautilääkäri, vaan tulehduksen aiheuttaneet bakteerit ovat olleet kropassani valmiina, ja ne aktivoituivat kun sytostaatit loivat niille sopivat olosuhteet.

T. Karhutar
Karhutar | 25.7.2007 klo 16:27:39