Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: rintasyöpäkö??

Hei jv

Tulevaisuutta on vaikeaa ennustaa, mutta mitä tahansa siellä rinnassa onkin, niin se on kohta leikattu sieltä pois. Joten siltä osin, yritä olla rauhallisin mielin. Minulla syöpä löytyi vasta, kun kuopus oli jo 4,5 -vuotias, mutta olen jälkikäteen ajatellut sitä paljonkin, muhiko syöpä jo silloin siellä, kun imetin (se rinta nimittäin oli jotenkin tukkonaisempi toiseen verrattuna...).

Mutta tässä sitä nyt kuitenkin ollaan. Lapset kasvavat, ja kuopuskin menee jo kouluun. Usko elämään ja sen jatkumiseen on palannut vähitellen. Sinulla on nyt vaikeimmat paikat, kun et voi millään tietää mitään varmaksi, mutta sitten kun leikkaus on tehty, niin tilanne selkiintyy ja asiat alkavat rullata. Huoli lapsista toki säilyy, mutta kyllä hoitojenkin jälkeen kykenee elämään ainakin ulkonaisesti melko "ehjänä".

Yllättävän usein siinä käy juuri noin, että syöpä löytyy imetyksen aikana, mutta toivotaan kuitenkin, että sinulla on käynyt tuuri ja että mahdolliset ongelmapisteet ovat ainoastaan rinnassa. Ollaan kuulolla ja availlaan tilannetta sitten lisää, kun tiedetään enemmän. Pidä itsestäsi nyt hyvää huolta, ja keräile voimia tulevaa leikkausta varten.

T. Karhutar
Karhutar | 14.4.2009 klo 16:13:06