Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Kotihoitovinkkejä: kärsineet kädet ja jalkapohjat
Aloitan uuden keskustelun, sillä meitä hoitoja saavia tulee valitettavasti lisää. Hoidot on rankkoja ja osa aiheutaa käsien ja jalkapohjien ihoon vaurioita.Mitä vinkkejä itse kukin voisimme antaa?
Itselläni on hoidoista mennyt käsien ja jalkapohjien iho sellaiseen kuntoon välillä, että on jopa mietitty voidaanko hoitoja jatkaa.
Säännöllisesti pari kertaa viikossa liotan jalkoja suolavesikylvyssä. Nyt olen alkanut käyttämään iltaisin ennen nukkumaanmenoa Tummelia runsaasti ja aamuisin ihan normikaupoista saatavaa jalkavoidetta, joka sisältää oliiviöljyä ja mentholia. Samalla siinä rasvatessa tulee kädetkin hoidettua. Lisäksi, kun lotraan vesien ja pesuaineiden kanssa, niin pidän sellaisia suojahanskoja kädessä kuin sairaalassa on.
Nyt käsieni ja jalkojeni ihon tilanne on hyvä!
Jalkojen voimattomuus onkin sitten asia erikseen, mutta tässä keskityin ihoon :)
- Kotihoitovinkkejä: kärsineet kädet ja jalkapohjathymy12