Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Uusi vuosi ja uudet tuulet vm. 2010 rintsarilta
Heipparallaa pitkästä aikaa vuoden 2010 rintsarit ja muutkin kanssasisareni.Olen pitänyt pitkän tauon täältä keskustelupalstalta. Olen kyllä lukenut kuulumisianne aina välillä.
Joulu meni perheen kesken ja sukulaisia tapaillessa. Vuosi vaihtui Thaimaan lämmössä. Lähdimme reissuun mieheni kanssa kahdestaan jo 29.12. ja palasimme kotiin 22.1.13. Matka oli aivan taivaallisen ihana, ei särkyjä ja kolotuksia missään ja ennenkaikkea ei lääkkeitä mikä oli kaikista ihaninta. Sain tosiaan ns. hoitovapaan lääkkeistä lomani ajaksi. Nautin suunnatoman paljon lomasta ja saamastani hoitotauosta ...... oli ns. kunnon irtiotto arjen harmaudesta.
Uimme paljon ja otimme aurinkoa ja muutenkin vain löhöilimme ja vietimme laatuaikaa kahdestaan. Siis niin ihanaa olotilaa en ole kokenut pitkään aikaan. Jotenkin tuo Thaimaan kuuma/kostea ilmanala sopii minulle täydellisesti. Juttelimmekin, että voisimme käydä ao. kohteessa useaminkin ja voisimme olla vähän pitempäänkin. En olisi millään halunnut palata takaisin kotiin ja tähän ns. sairaan elämään.
Heti kotiinpalattuani arki astui taas elämään ja kävin kontrolliverikokeissa, arvot olivat kaikki tosi hyviä, hotaja totesikin, että loma oli tehnyt hyvää kunnolleni ja niinhän se tekikin samoin itsetuntoni ja elämänhalunikin palasi taas takaisin.
Suosittelen lomailua lämmössä ja hoitovapaan ottamista jos siihen on vain mahdollisuus ja tilanteenne niin sallii. Sieltä sitä saa uutta potkua ja virtaa elämään ja taisteluun tätä syöpäläistä vastaan, nujerran tämän pirulaisen pahasolu kertaansa vaatii se sitten aikaa tai ei, aion selättää sen kuitenkin.
Aloitin taas Xelodan syönnin ja pistettiin Xgeva pistos, samalla palasivatkin sitten tutut säryt ja kolotukset....... no nappia naamariin ja liikuntaa niin eiköhän se siitä taas.
Kävin juuri tänään hankkimassa jäsenyyden paikalliselle liikuntaklubille ja aloitan "taas" uuden elämän lisäämälä kuntoliikunta/ uintia viikottaiseen ohjelmaani. Jospas sitä saisi näitä kertyneitä liikakiloja (melkenin 20) edes vähän pudotettua ja toivoa sopii että myös kuntoni alkaisi tästä kohenemaan, olisi helpompi elää ja hengittää.
No pääasiassahan kaikki on siis hyvin. Kevät tekee tuloaan ja aurinkokin näyttäytyy aina silloin tällöin. Tosin juuri nyt tulee lunta taivaan täydeltä.
Halauksia ja hyviä vointeja kaikille, olette usein mielessäni ja toivonkin teille kaikille voimia ja vahvuutta sekä lisää taistelutahtoa tuleviin koitoksiin.
Meillä on asiat välillä huonosti, mutta on niitäkin joilla menee vielä huonommin. Niinkuin ystäväni kirjoitti minulle, kuolemme vain yhtenä päivänä muut päivät ennen sitä meidän täytyy elää!
Voimahalit - Ailuska -
" Kun laiva uppoaa on lähdettävä uimaan
ja unelman upotessa on pakko etsiä pohjaa
jalkojensa alle.
Mutta päästyäsi rannalle
ala rakentaa uutta laivaa
ja etsi itsellesi uusi unelma -
sillä haaksirikosta voit vielä hengissä
selviytyäkkin,
mutta elämä ilman unelmia
ei ole mitään elämää. "
- Raili Malmberg -
- Uusi vuosi ja uudet tuulet vm. 2010 rintsariltaAiluska