Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Re: ARIDIMEX LÄÄKKEEN LOPETUS
HeiEn tiedä kohdun runko-osan syövän riskiä Arimidexin kohdalta, mutta
valmisteyhteenvedon mukaan "Arimidexia saavilla potilailla oli _vähemmän_ kuumia aaltoja, emätinverenvuotoa, emätineritystä, endometriumsyöpää, laskimon tromboembolisia tapahtumia ja iskeemisiä aivoverisuonitapahtumia kuin tamoksifeenia saavilla potilailla. Arimidexia saavilla potilailla oli enemmän nivelhäiriöitä (mukaan lukien niveltulehdus, nivelrikko ja nivelkipu) ja murtumia verrattuna tamoksifeenia saaviin potilaisiin. --- Murtumien esiintyvyys Arimidex-ryhmässä oli samaa luokkaa kuin menopausaalisessa populaatiossa yleensä."
Toisin sanoen, kummallakin lääkkeellä on etuja ja haittoja, mutta Arimidex on jonkin verran tehokkaampi. Niinpä tamoksifeeni usein vaihdetaan aromataasinestäjiin, heti kun on todistettu että munasarjojen toiminta on loppunut. Arimidex sopii vain vaihdevuodet sivuuttaneille naisille, joten jos olet sairastanut syövän kovin nuorena, voi olla että tälle toiselle kierrokselle tarjotaan hoitoa tamoksifeenillä ja/tai letrotsolilla eli Femarilla.
T. Karhutar
- ARIDIMEX LÄÄKKEEN LOPETUSKirsikka24
- Re: ARIDIMEX LÄÄKKEEN LOPETUSkarlip11
- Re: ARIDIMEX LÄÄKKEEN LOPETUSamarello
- Re: ARIDIMEX LÄÄKKEEN LOPETUStoukokuu
- Re: ARIDIMEX LÄÄKKEEN LOPETUS_mirame_
- Re: ARIDIMEX LÄÄKKEEN LOPETUSamarello
- Re: ARIDIMEX LÄÄKKEEN LOPETUSKarhutar
- Re: ARIDIMEX LÄÄKKEEN LOPETUSladybird
- Re: ARIDIMEX LÄÄKKEEN LOPETUSKarhutar
- Re: ARIDIMEX LÄÄKKEEN LOPETUSladybird
- Re: ARIDIMEX LÄÄKKEEN LOPETUSKarhutar
- Re: ARIDIMEX LÄÄKKEEN LOPETUSKarhutar
- Re: ARIDIMEX LÄÄKKEEN LOPETUSKarhutar
- Re: ARIDIMEX LÄÄKKEEN LOPETUSKristitty Lilja
- Re: ARIDIMEX LÄÄKKEEN LOPETUSladybird