Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Re: Cef ohi, mutta vatsa sekaisin
Hei Hanna-Kaija!Onnittelut ohimenneestä CEF-kuurista.Vatsavaivat ja ilmaongelmat ovat tavallisia sytojen jälkeen, mutta sinulla taitaa suurempi syy olla ärtyneessä mahassa niiden oksenteluiden jälkeen. Refluksitauti kun ärsyttää muutenkin helposti. Onko sinulla jotakin mahansuojalääkettä, esim Somacia tai Nexiumia tai Lanzoa käytettävissä. Viikon tai parin kuuri rauhottaisi vatsaa. Maitohappobakteereista tai esim asidofilus-bifilusjugurtista voisi olla hyötyä.
Happosalpaajalääkkeen( siis vatsansuojalääkkeen) saisit varmasti soittamalla syöpäpkl:n hoitajalle, lääkäri voi soittaa reseptin apteekkiin.
Minä sain eilen viimeisen CEFin ja ajattelin lähteä pienen pienelle ulkoilmahaistelulle, pakkasta -1, ja vielä ei sada vettä eikä lunta, mutta keli on niin harmaa, että kannattaa lähteä ennen sadetta. Hyvää joulunodotusta!
- Cef ohi, mutta vatsa sekaisinhannakaija
- Re: Cef ohi, mutta vatsa sekaisintanssityttö
- Re: Cef ohi, mutta vatsa sekaisinhannakaija
- Re: Cef ohi, mutta vatsa sekaisinKsantippa
- Re: Cef ohi, mutta vatsa sekaisinhannakaija
- Re: Cef ohi, mutta vatsa sekaisinhannakaija
- Re: Cef ohi, mutta vatsa sekaisinhannakaija