Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Re: kyhmyn koko
Hei JuskaPahoittelen, että olet sisaresi kanssa joutunut kovan paikan eteen, varsinkin kun olette jo menettäneet äidin tälle sairaudelle. Mutta ihan kysymyksiisi vastatakseni, niin kaikkein ratkaisevinta hoitojen kannalta on se, onko sairaus levinnyt jo kainaloon. Jos on, niin silloin herkemmin poistetaan koko rinta kasvaimen koosta riippumatta, ja tietysti myös silloin, jos kasvain todellakin on iso rinnan kokoon nähden tai jos kasvaimia on rinnassa useita.
Kuten jo tiedätkin, niin leikkauksen jälkeiset hoidot määrittyvät patologin lausunnon perusteella. Odotusaika leikkauksesta hoitoihin pyritään suosituksissa rajoittamaan 4 - 6 viikkoon, mutta lomien lähestyessä ajat saattavat venyä. Pisin aika on täällä tainnut olla kolmisen kuukautta eli 12 viikkoa, ja minullakin se taisi olla lähempänä kahdeksaa kuin kuutta viikkoa (itse aloitin hoidot kesällä 2007). Mutta minunkaan tapauksessani, patologin lausuntoa ei tarvinnut odottaa yhtä kauan, niin että levinneisyystutkimuksetkin ehdittiin viedä loppuun, ennen kuin sytostaatit alkoivat - mikä minusta oli ihan hyvä. Huojentunein mielin kun oli paljon helpompaa ottaa vastaan ns. parantavat hoidot.
Joten toivotaan, että sisaresi odotuksesta huolimatta jaksaa huolehtia vielä itsestään, nauttia kesästä ja koota voimia varastoon ja ennen kaikkea toivotaan sitä että kainalo kaikesta huolimatta olisi puhdas. Useinhan se kasvaimen kokokin saattaa "mystisesti" kutistua. Joten paljon voimia sisarellesi! Pieniä tavoitteita itselleen asettamalla tästäkin elämänvaiheesta selviää.
T. Karhutar
- kyhmyn kokojuska
- Re: kyhmyn kokokukkamaaria
- Re: kyhmyn kokojotaas
- Re: kyhmyn kokokreetta
- Re: kyhmyn kokokielotar
- Re: kyhmyn kokojuska
- Re: kyhmyn kokoKarhutar
- Re: kyhmyn kokojuska
- Re: kyhmyn kokoKarhutar