Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Hampaan poisto

Hei!

Muistan,kuinka vuosi sitten ennen sytostaatteja sanottiin,että on tärkeää,että hampaat on hoidettu/tarkastettu ja kunnossa ennen hoitojen alkua.
sain ohjeen ottaa yhteyttä lähimpään hammashoitolaan ja hoito järjestyi todella vaivattomasti ennen ekaa tiputusta.
Hämmästyin sitä itsekin,kun aina puhutaan siitä kuinka on pitkät jonot kunnalliseen hammashoitoon.Kun on kyse sytostaateista,hoito järjestyy.

Hoitojen aikana itselläni suun limakalvot oli todella arat ja kipeät..mitään ylimääräistä vaivaa hampaista siihen ei kyllä enää halua :( Siispä kannattaa hoidattaa hampaansa kuntoon ennen hoitoja !

mona | 15.8.2008 klo 19:07:12