Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Sytojen jälkimainingeissa

Mek,

Tuo Liisa Ihmemaassa -tunne kuvaa kyllä hyvin myös omia tuntemuksiani. On niin paljon siitä kiinni, minkälaisen lääkärin ja hoitajan saa kohdalleen. Tai sama monikossa, hekin voivat valitettavasti vaihtua.

Don Quijote -tunne on myös ollut itsellä kuvioissa - hyökkäyksiä ja taisteluita tuulimyllyjä vastaan.

Paitsi me potilaat, myös taudit - ja niiden hoidot - ovat niin yksilöllisiä. Tämä on aina hyvä muistaa palstaa ja sen ohjeita lukiessa. Toipuminen on myös niin erilaista ja riippuu monesta asiasta. On hyvä kysellä ja keskustella sekä kiittää neuvoja ja ajatuksiaan jakavia.

Tärkeintä on kuitenkin muistaa, että palautuminen (miten sen itse kukin ymmärtääkin) voi viedä paljonkin aikaa eikä pidä liiaksi vertailla itseään muihin. Aivan kuten hoitoreaktiot ja hoitojen jälkiseuraukset. Joku ei esim. kaljuunnu lainkaan - tai vähän - ja joku toinen voi olla sitä vuodenkin.

Oma kokemukseni on, että sädehoitolääkärit eivät yleensä (?) ota paljoakaan kantaa muuhun kuin juuri säteisiin, joten toivottavasti pääsisit kuitenkin "puheväleihin" jonkun sellaisen tahon kanssa, joka voisi kertoa vähän sytostaateista ja niiden vaikutuksistakin.



Kristitty Lilja | 24.8.2009 klo 12:53:48