Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Kontrollikäynnin sisältö (munasarjakasvaimet)

Moikka,

minulta leikattiin heinäkuun lopulla molemmista munasarjoista kasvaimet, jotka patologin tutkimuksissa osoittautuivat toinen hyvälaatuiseksi kasvaimeksi ja toinen borderline-kasvaimeksi. Kaikki "paha" saatiin lääkärin mukaan pois ja siksi minulle ei määrätty jatkohoitoja. Kontrolleihin joudun kuitenkin, mikä on hyvä ihan oman mielenrauhanikin vuoksi.

Ekaan kontrolliin on aikaa vielä kuukausi, mutta pikkuhiljaa pelko ja jännitys alkaa iskostumaan takaraivoon. Oloa helpottaisi, jos osaisi vähän tietää, mitä odotettavissa on? Oletettavasti sisätutkimus ja ultra sekä verikokeita ainakin, mutta mitä muuta?

CA125-arvoni liikkuivat ennen leikkausta 650 tietämillä - käsittääkseni tämä on hyvä juttu nyt jatkotutkimusten kannalta (kun arvot olivat kasvainten jyllätessä kohollaan, niin arvojen pitäisi kai laskea, jos kasvaimet on saatu pois)??? Mahtavatko arvot laskea näin lyhyessä ajassa?

Jostain olen lukenut myös Fossa Douglasin huuhtelunäytteestä. Kuulostaa iljettävältä ja jäin miettimään, että kuinka rutiinisti tehdään ja millä perustein - ja tuntuuko niin pahalta kuin kuulostaa?

Kiitollisena kuuntelen kokemuksia...

Päivi76
päivi76 | 23.9.2008 klo 21:07:17