Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Kutina ja ihottuma

Hei! Minulla oli samantyyppinen tilanne tässä jokin aika sitten. Kirjoitin aiheesta myös näillä sivuilla. Soittaessani ihottumasta, jota oli rintalastan alueella oirepolille, sieltä kehotettiin laittamaan alueelle kortisonivoidetta, ja seuraamaan tilannetta noin viikon ajan. Niin onnellisesti siinä sitten kävi, että koko ihottuma hävisi, ja voidetta käytin vain muutaman päivän.

Toivottavasti sinunkin ihottumasi säikähtää kortisonia. Olen myös silloin tällöin rasvaillut perusvoiteella suihkun jälkeen leikattua aluetta.

Muistaakseni Tamofenin pakkausselosteessa luki, että voi aiheuttaa ihomuutoksia. Lieneekö sitten eri asia kuin ihottuma (höh). Nimittäin oirepolilta sanottiin, ettei pitäisi aiheuttaa ihottumaa.
tuike | 17.4.2012 klo 18:20:28