Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Mitä kysymyksiä esittäisit lääkärille?

Hei Beachgirl,

uskallatko kertoa, saatko hoidot Suomessa vai jossakin muualla? Jos se on Suomi, niin silloin Nippiksen vihje on tosi hyvä, ja vaikkei olisikaan, niin joka tapauksessa saat Suomen käypähoito -suosituksesta paljon tietoa niin taudista kuin hoidoista. Käypä hoito -sivujen suosituksista tosin kannattaa valita ne kaikkein tuoreimmat versiot, ja uutta tietoa on myös täällä syöpäjärjestöjen Tietoa syövästä -sivuilla. Näillä minäkin aikanaan lähdin ja pääsin alkuun.

Eri maissa asioita tosin tehdään eri järjestyksessä. Suomessa usein leikataan ensin ja "marinoidaan" vasta sitten, mutta anglosaksisissa maissa annetaan sytotostaatit ensin ja sitten vasta leikataan, varsinkin jos tauti on imusolmukkeisiin levinnyt. Ideana on saada kasvain niin pieneksi, ettei koko rintaa tarvitsisi poistaa, mutta riskinä sitten toisaalta on se, että hoidetaan ns. yli. Sitähän täällä Suomessa koetetaan välttää, ja ilmeisen hyvin tuloksin.

Oikeastaan en siis osaa sanoa muuta kuin että kyselet, missä vaiheessa sinut leikataan ja onko varauduttava muihin hoitoihin. Suomessahan liitännäislääkitykset määräytyvät vasta sitten, kun kainalon imusolmukkeet on tarkistettu ja rinta leikattu, ja valinnan osa- vai kokopoiston välillä teet Sinä kirurgisi kanssa. Muista hoidoista suunnitelman tekee ns. mamma-meeting, johon kuuluu leikannut kirurgi, onkologi, kasvaimet ja imusolmukkeet tutkinut patologi ja muutama muukin asiantuntija, niin että varmasti saat parhaan mahdollisen hoitosuunnitelman. Ja leikkauksesta ja patologin lausunnosta saat joka tapauksessa itsellesi yhteenvedon, kuten myös hoitosuunnitelman, joka on osa Kelalle menevää B-lausuntoa.

Minulle iso apu oli myös siitä, etten kahlannut hoitosuositusta heti alusta loppuun läpi, vaan otin sieltä palan ja asian kerrallaan, sitä mukaa kun hoitopolulla mentiin eteenpäin. Minusta se oli hyvä ratkaisu minulle ja toimii varmasti myös Sinulla. Lueskelin paljon myös Selviytyjän ja Rintasyöpäpotilaan opasta, jotka löytyvät netistä:

http://www.syopapotilaat.fi/oppaat.htm

vaikka välillä unohdin niiden lukemisen kokonaan. Varasin myös miehelle mahdollisuuden tulla mukaan lääkäriin, koska hänelläkin oli omat kysymyksensä ja myös yksi korvapari lisää ottamaan vastaan tietoa. Näin asioista puhuminen oli myöhemmin helpompaa, eikä tarvinnut lähteä liikkeelle juurta jaksain tai jalkaa polkemalla.

Voimia näille jännittäville alkumetreille!

T. Karhutar

Karhutar | 25.2.2009 klo 16:52:02