Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

pään TT

Osaako joku suomentaa ?

Vasemmassa pikkuaivohemisfäärissä näkyy hypodenttinen leesio, jossa reuna-alueet tehostuvat varjoaineella,leesion lateraalipuolellapistemäoset kalkkeumat rykelmänä. Leesio on halkaisijaltaan nyt 32 mm, kun 16.1.2007 vertailu-TT-tutkimuksessa halkaisija on ollut 16 mm. Nyt leesio aiheuttaa IV ventrikkelin painaumaa ja siirtymää keskiviivan oikealle puolen. Leesion mediaalipuolella myös ödeemaa. Aivokammiotnäkyvät hieman laajempina kuin tammikuun kuvauksessa. Mitään hydrokefalusta ei kuitenkaan ole todettavissa. Muilta osin aivoparenkyymissäei näy patologisia lataumia eikä pesäkemuutoksia.


Tai osaako joku neuvoa mistä kysyisin ? Joo LÄÄKÄRILTÄNI - mutta hän on lomalla ja sijainen ei sanonut juuri juuta ei jaata. Oma lääkäri kyllä selostaa kolmen viikon päästä.

cicko | 29.8.2007 klo 09:22:09