Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: kilpirauhasen follikulaarinen syöpä

Hei,
harmi, että olet sairastunut. Follikulaarinen kilpirauhassyöpä on harvinaisempi, mutta keskustelufoorumista löytyy otsikolta "Hoidot ja seuranta" toinenkin potilas. Vastasin hänelle taannoin ja jos haluat, voit lukea sieltä enemmän minun sairastumisestani.

Itselläni todettiin v. 1998 kilpirauhassyöpä, tosin se yleisempi papillaarinen muoto. Kilpirauhanen poistettiin kokonaan kahdessa leikkauksessa. Noin kuukauden kuluttua leikkauksesta sain ensimmäisen radiojodihoidon. Asun Saksassa, joten en tiedä, miten äkkiä hoidot siellä Suomessa aloitetaan. En tuntenut sen suurempaa väsymystä, olin vain muuten aivan sekaisin koko diagnoosista, sillä lapseni olivat silloin 3-17 vuotiaita.
Väsymystä esiintyi enemmän myöhemmin seuraavien radiojodihoitojen yhteydessä, koska tyroksiinihoito piti aina lopettaa kuukautta ennen seuraavaa hoitokertaa. Mutta tähänkin on olemassa nykyään joku piikki, jolloin tyroksiinihoitoa ei enää tarvitse keskeyttää.

Toivon sinulle voimia ja positiivista mieltä. Kilpirauhassyövät ovat yleensä hyvin hoidettavia ja potilaiden ei tarvitse käydä läpi raskaita sytostaattihoitoja.
Lämpimin terveisin anneanita
anneanita | 6.2.2011 klo 19:47:48