Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Re: Maksa-arvojen nousu, cef-hoidon tai muiden hoitojen yhteydessä
Hei Vilijonkka09Minulla maksa-arvo (Alat) kohosi Taxotere-hoidon aikana, mutta palautui normaaliksi, kun päästiin CEF:iin. Kohoamisen takana olivat ilmeisesti ne kaikki lääkkeet, joita jouduin sivuoireiden takia syömään, sillä ensimmäiset tiputukset osuivat pahimpaan allergia-aikaan. Yhtäkään tiputusta ei maksa-arvojen takia siirretty, mutta antibioottikuurien takia sekä toista että viimeistä tiputusta siirrettiin - kun niitä ei voi samaan aikaan antaa antibioottien kanssa. Niin ikään Taxoteren annostusta pienennettiin juuri niiden runsaiden sivuoiren takia.
Eli sinänsä, jos olet huolissasi tipan siirtymisestä, voit ajatella, että sitä tapahtuu muillekin ja että siitä huolimatta hoidot voivat tehota, koska jokaisen elimistö - maksa varsinkin - on yksilöllinen. Hoidoissa aina pyritään huomioimaan sekä hyödyt että haitat, niin että Sinunkin on parasta keskustella oman lääkärisi kanssa, mitä olisi tehtävissä että maksa palautuisi nopeammin.
Voimia sytoputkeen toivottaen,
Karhutar
- Re: Maksa-arvojen nousu, cef-hoidon tai muiden hoitojen yhteydessäKarhutar