Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Re: pari kysymystä!
Hei pörrö!Sain täältä keskustelupalstalta vinkin kirjasta: "Ruokavalio ja syöpä". Kirjoittajina 2 kanadalaista syöpätutkijaa Richard Béliveau ja Denis Gingras. Suomenkielinen painos Otavan kustantamana 2007. Kirjoituksensa pontimena heillä oli oman lapsen sairastuminen syöpään. En ainakaan tätä kirjaa löytänyt tuolta syöpäjärjestöjen kirjallisuussivuilta.
Kirja esittelee äärimmäisen ymmärrettävällä tavalla syövän syntyä ja kehittymistä ja perehtyy tieteeseen ja tutkimuksiin nojaavaa tietoa ravinnon avulla tapahtuvaan syövän ehkäisyyn ja hoitoon.
Lainaan tähän mielestäni hyvin kirjan annin kokoavan loppulausekkeen:
"Syövän vastaisessa taistelussa ihmisen parhaita aseita on rakentaa itselleen ruokavalio, jonka tarjoamat elintarvikkeet sisältävät verrattomat määrät syöpää torjuvia biomolekyylejä. Elintapojen muutos ei vaadi valtavia uhrauksia tai vallankumousta kotikeittiössä.
Riittää, että yksinkertaisesti kiinnittää entistä enemmän huomiota siihen, millainen vaikutus päivittäin nautitulla ruoalla on hyvinvointiin ja terveyteen. Tässä kirjassa ehdotetut tavat kohentaa ruokavaliota tarjoavat aivan varmasti paitsi erinomaisia makuelämyksiä, myös miellyttävän tietoisuuden siitä, että voi nauttia joka päivä ruokaa, joka sisältää terveyttä edistäviä ja puolustuskykyä vahvistavia
ravinnosta peräisin olevia lääkkeitä. Nykyihminen on etuoikeutetussa asemassa - onhan hänen ulottuvillaan yllin kyllin mitä erilaisimpia ruoka-aineita, jotka eivät pelkästään laajenna hänen aterioidensa kirjoa, vaan myös voivat vähentää syövän kaltaisten vakavien tautien esiintymistiheyttä. Ruokavalion muutos merkitsee yhtä ihmisen tärkeimmistä edistysaskelista taistelussa syöpää vastaan".
Pohjana on siis nimenomaan normaali, luonnosta saatavat elintarvikkeet, eivät teolliset ravintolisät ja vitamiinit.
Minuun ainakin järjellisesti ja järkevästi esitetyt tosiasiat koalahtivat. Eikä kirja missään vaiheessa tee tyhjäksi lääkehoitoja, vaan on niiden täydentäjä ja tuki.
Haluaisin suositella ihan jokaiselle tätä palstaa lukevalle :)
Lämmöllä tervehtien
anemone
- pari kysymystä!pörrö
- Re: pari kysymystä!Lotteliini
- Re: pari kysymystä!tella
- Re: pari kysymystä!Molla
- Re: pari kysymystä!anemone