Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Näin Jungner vastaa itse väitteeseen

"Kansanedustaja Mikael Jungner haluaa kumota keskustelupalstoilla esiintyvän väitteen, jonka mukaan hän olisi parantunut eturauhassyövästään ruokasoodalla. Jungner tyrmäsi väitteen tänään julkisesti sen jälkeen, kun vakavasti sairaan ihmisen omaiset ottivat häneen yhteyttä soodaväitteen vuoksi – jälleen kerran.

–Omaisten sähköpostissa kysyttiin, että mistä sitä soodahoitoa voisi saada. Tämä oli ehkä kymmenes yhteydenotto asiasta. Se kertoo siitä, että tuolla on epätoivoisia ihmisiä, joita huijataan tällaisilla soodahoidoilla, Jungner sanoo Uudelle Suomelle.

–Tämä on vastuutonta ja törkeää.

Jungner otti asiaan kantaa aiemmin tänään Facebook-statuksessaan. ”Keskustelupalstoilla väitetään että minun syöpäni taltutettiin jollain soodalla. Höpöhöpö -juttu. Törkeää, että sairaita ihmisiä vedätetään moisilla huuhaa-hoidoilla...”, hän kirjoitti."

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/50954-mikael-jungner-kumoaa-oudon-ruokasoodavaitteen-eturauhassyovastaan-torkea-huijaus
Maat | 7.3.2014 klo 20:28:18