Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: imusolmukkeet

Hei mek!
Hain vanhoja viestejäsi, kun en muistanut, mikä syöpä sinulla on, mutta kohdunrungon syöpähän se oli. Tässä viestissä kyselit sitä, kun tauti on levinnyt imusolmukkeisiin. Minulla oli 15 vuotta sitten kohdunkaulansyöpä, jota löytyi lantiosta molemmilta puolilta yhdestä imusolmukkeesta, ja hoidoksi sain ennen leikkausta ja leikkauksen jälkeen vain sädehoidot, kun siihen aikaan ei tähän tautiin vielä sytostaatteja käytetty. Tästä huolimatta olen siis edelleen hengissä, eikä tauti ole uusinut.
Sairastuin kyllä pari vuotta sitten uudelleen, sain rintasyövän, mutta sillä ei ole mitään tekemistä aikaisemman syövän kanssa, vaan on ihan oma tautinsa.

t. Ellinoora
ellinoora | 26.7.2009 klo 20:34:51