Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Terveen rinnan poisto on nyt tehty
Hei kaikille,minulta on nyt reilut 2 viikkoa sitten poistettu myös terve rinta, sillä en enää jaksanut sitä toispuoleisuutta suuren E-kupin kanssa! Ja voin ainakin omalta osaltani sanoa, että päätös oli hyvä enkä kadu sitä pätkääkään.
Olo on nyt paljon tasapainoisempi ja kevyempi, eikä ainakaan tarvitse enää pelätä että syöpä tulisi toiseenkin rintaan. Toki onhan noita uusiutumispaikkoja muitakin, mutta itselläni rintarauhasen rakenne oli sellainen, että mahdollista uutta kasvainta ei sieltä kovin helposti olisi itse löytänyt...
Ensi viikolla saan uudet proteesit ja liivit, ajattelin sellaisia näpsäköitä B-kupin kokoisia =)
Korjausleikkausta joudun joka tapauksessa odottamaan vielä pari vuotta taudin tyypin vuoksi, joten murehdin niitä hommia vasta sitten. Nyt pystyn ainakin elämään ilman toispuoleisia rasitusvammoja ja kipuja ja hankalaa oloa. Eihän nämä arvet mitään kauniita ole, mutta ei se haittaa ainakaan minua.
Onko muita vastaavan ratkaisun tehneitä? Kokemuksia?
Entä onko niitä, joilta on poistettu molemmat rinnat ja jotka ovat jo päässeet korjausleikkaukseen? Mikä leikkaustyyppi teille tehtiin ja miten meni?
Pääsen kuukauden kuluttua kuntoutuskurssille, jota odotan kovasti. Saan ikäänkuin clousattua tämän koko sairausprosessin, varsinkin henkisesti. Vuosi sitten olleita hoitoja en enää edes muista kunnolla, niin se aika vaan on tehnyt tehtävänsä ja arjen asiat vieneet mennessään.
Tottakai niitä pelkoja aina välillä nousee pintaan, mutta yllättävän hyvin tämä henkinen puoli on myös parantunut. Viime kevät meni vielä ihan paniikkitunnelmissa, kesäisen kontrollin ja kuvausten jälkeen tuli taas tosi hyvä ja toiveikas olo, kun kaikki oli hyvin eikä mitään hälyyttävää löytynyt mistään!
Ihanaa syksyn jatkoa kaikille ja nauttikaa luonnosta ja ruskan väreistä!
T. Julma-Kumma
- Terveen rinnan poisto on nyt tehtyJulma-Kumma
- Re: Terveen rinnan poisto on nyt tehtymummotauti