Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

sytostaattihoidon hyötysuhde?

Hei!
Olen tässä miettinyt,että mitenkähän paljon sytostaattihoidosta mahtaa olla hyötyä ,ennusteen ,uusiutumisriskin kannalta?Siis vaikka ihan prosentuaalisesti...Oma syöpäni on aika kiltti,hormooniperäinen,ei kanaloon levinnyt,mutta selkeästi kokonsa puolesta sytostaattihoitoindikaation täyttävä. proliferaatio 20%,Estrogeeni posit.soluja 85,ja prog.posit.soluja 60. Gradus 1,kasvain yli 2cm.

Hoitavan lääkärin vastaus oli epämäärääinen ,en uskaltanut myöskään tarkentaa.
mitähän teille muille on sanottu?
onkohan myöskin niin ,että nykyään annetaan sytoja herkemmin? Varmanpäälle? Lasketaanko hyötysuhde yhdessä leikkauksen ja sädehoidon kanssa?
Ei silti ,en epäröi ottaa hoitoja jotka on määrätty..rakkoja ne kuitenkin ovat.Eli ajatukseni on se,että mitä raskaampi hoito ,sen suurempi hyödyn tulisi olla ,toisaalta onhan tautikin vakava.

Ehkä joku viisaampi tietää?



kultsikki | 18.3.2010 klo 11:55:00