Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Onkohan minulla syöpä?

Re: Rinnan oudot tuntemukset

Hei Hannele,

Rinnassa tapahtuviin muutoksiin kannattaa suhtautua vakavasti ja mielellään hakeutua mammografiaan oman lääkärin kautta. Ei pidä kuitata asiaa sillä, että tämä voi lääkärinkin mielestä olla vain hormonaalista, koska siitä on olemassa jopa näyttöä että tiivis rintakudos on riski syövän synnylle ja että alkuaan hyvänlaatuiset muutokset voivat ajan kuluessa muuttua syöväksi.

Oma tarinani on sellainen, että oikea rinta oli aina erilainen kuin vasen: tiivis ja ryynimäinen, joten en osannut pitää sen kyhmyisyyttä minään. Vasta sitten kun tuli synnytykset ja imetykset, huomasin rintani pehmenevän, ja kun rinta noin kaksi vuotta sitten uudestaan koveni, en edelleenkään noteerannut asiaa. Vasta viime vuonna joulukuussa uskaltauduin ensimmäinen kerran asiasta lääkärin puheille, ja silloin hänkin vain kuittasi muutokset "hormonaalisena juttuna". Vaan miten kävi? Puolen vuoden kuluttua oikea rinta oli poistettu ja kainalot tyhjennetty 3. asteen duktaalisen syövän takia.

Joten mikä on opetus: ei pidä jäädä vain mutu-tuntuman varaan, vaan vaatia myös mammografiaa ja tarvittaessa paksuneulanäytettä. Tällä tavoin mahdolliset muutokset saadaan ajoissa huomattua ja hoidettua tauti ennen kuin se etenee liian pitkälle. On hyvin todennäköistä, että Sinun muutoksesi ovat hyvänlaatuisia, mutta tilannetta kannattaa seurata, varsinkin jos suvusta löytyy valmiiksi syöpätapauksia.

Terveisin Karhutar
Karhutar | 2.8.2007 klo 16:57:30