Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Sururyhmä

Re: luulosairaaksi luokittelu

Hei Lumikki,

Olen itsekin törmännyt muutamaan tympeään ja herkkääkin herkemmin luulotautidiagnoosiin päätyvään lääkäriin, joten saamasi kohtelu ei todellakaan ole mikään poikkeus suomalaisessa julkisessa terveydenhuollossa, valitettavasti.

Mikäli Sinulla vain on varaa, niin suosittelen lämpimästi ajan varaamista yksityiselle puolelle. Kysele ystäviltä ja tuttavilta suosituksia (tai kysy esim. työterveyshuollosta), jotta saat ajan varattua jonkun suosittelemalle lääkärille. Näin vältyt turhilta lääkäri"kokeiluilta". Itselläni varautuminen 6 kk:n jonotukseen julkisella sektorilla lyheni syöpäni diagnosointiin kahdessa viikossa yksityisellä puolella ja hoitoonpääsyni nopeutui siis huomattavasti. Kukkaro kylläkin keventyi yli 500 euroa (magneettikuvaus yksityisellä maksaa maltaita!) mutta näin jälkeenpäin ajatellen, päätös oli enemmän kuin oikea.

Jos yksityinen sektori on sinulle taloudellisesti mahdotonta toteuttaa, niin muista, että sinulla on oikeus vaihtaa lääkäriä sitä pyytämällä!

Voimia Sinulle!
hipsurouva | 3.11.2006 klo 15:07:42