Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Yleistä syövästä

Re: Maksassa olevat etäispesäkkeet

Hei, teitpä vaikean kysymyksen. Aina se on vakava asia jos etäpesäkkeitä löytyy, ovat ne sitten missä tahansa. Nämä sisäelimet kuten maksa, ovat niin " pehmeitä " elimiä, että niiden hoito on vaikeeta. Mutta pitää muistaa, että syövät ovat erillaisia. Syöpä on nimike monelle, monelle eri taudille, esim. rintasyöpää on monenlaista, siitä johtuen hoidot ovat samannimisen syövän sairastaneilla hyvin erillainen. Tiedän tapauksen, jossa maksasyöpä on parantunut ja tiedän myös niitä joila ei näin onnellisesti ole käynyt.

Pitää muistaa, että lääketiede on mennyt aimoharppauksin eteenpäin ja menee koko ajan. Nykyään,vaikka on vaikea syöpätapaus pystytään sitä pitämään hallinnassa. Koskaan ei saa toivoaan menettää. Syöpä on sentään parannettavissa oleva sairaus, siitä osoituksena se, että n.60% sairastuneista paranee. On sellaisiakin sairauksia joihin ei vielä lääkettä ole keksitty.
Yritetään kuitenkin olla onnellisia tästä päivästä ja odotetaan mitä huominen tuo tullessaan. Me keneltä on syöpä löydetty on aina uusiutumisriski, on se syöpä ollut sitten minkälaatuinen vaan, mutta niin on se riski terveelläkin sairastua syöpään.
Meidän pitää vaan olla vahvoja ja tukena toinen toisillemme, se on kantava voima.
lilja | 1.7.2007 klo 11:10:33