Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Yleistä syövästä

Re: Melanooma

Hei,

Patologi määrittää Breslowin luvun tutkiessaan poistetun luomen/ ihomuutoksen. Kirjoitit, että ystäväsi on jo saanut melanoomadiagnoosin, siitä päättelisin että tuo patologin lausunto on jo olemassa, koska ilman sitä diagnoosia ei voi tehdä. Toisaalta kerrot, että näyte lähetetään eteenpäin vasta keskiviikkona kun on tuo jatkotutkimusaika.

Yleensä diagnoosi varmistuu noin kahden viikon kuluessa siitä kun ihomuutos on poistettu ja lähetetty patologille. Jaksamista tulosten odotteluun, kokemuksesta tiedän että se on hyvin raastavaa aikaa.

terveisin, Arja, ex-melanooma
arja | 18.6.2007 klo 14:34:14
  • Melanooma
    marita10
    18.6.2007 klo 10:37
    • Re: Melanoomaarja
      18.6.2007 klo 14:34