Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Elämää ylläpitävällä lääkityksellä elävät
Re: Vastaukset viipyvät tuskallisen kauan
Hei Odottaja!!Odottajan aika on piiitkä,mutta parempi on saada "varma vastaus" mieluummin kerralla.
Yleensä syöpälähetteet laitetaan kiireellisenä siksi että asiat etenevät nopeammin,välttämättä leikkauksella ei ole niin "hätä ja hoppu".
Lääkärit voivat päätyä myös jonkun muun hoitomuodon antamiseen tai päättävät muista ehkä leikkauksen lisäksi annettavista hoidoista,kaikki tämä vie oman aikansa.
Luultavasti joudutte diagnoosin saatuanne odottamaan vielä lääkärille menoa jossa kuulette tulevista toimenpiteistä tarkemmin ja mahdollisista jatkohoidoista.
Nämä rutiinit etenevät omalla painollaan, siellä ei odottajan tuska juurikaan vaikuta ,koska tietynlainen"koneistohan"siellä pyörii ja vaikka se tuntuu omalla kohdalla tärkeälle niin tuossa ruljanssissahan on paljon muitakin odottajia..
Saattaa olla että saatte diagnoosin luvattua aiemmin mutta jos aika kuluu, mikään ei estä kysymästä sitä,(eikä kannata pahoittaa mieltään jos sattuu saamaan tylyä kohtelua vastaus saattaa riippua kyselyyn vastaajan "mielialastakin".)
Toivotaan että asia etenee ja saatte tiedon pian ja että saatte hyvän ennusteen!!
Yrittäkää pitää positiivinen mieliala yllä, ovathan asiat kuitenkin etenemässä!! :)
(Tässä vaiheessa tuskin kannattaa lähteä yksityiselle, siellä eivät varmaan tämän nopeampaan toimintaan pysty mutta mikäpä estää kysymästä.)
- Re: Vastaukset viipyvät tuskallisen kauansoikku
- Re: Vastaukset viipyvät tuskallisen kauanelämänkevät