Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Hoidot ja seuranta

Re: Autolginen kantasoluhoito edessä

Heip Jouko!

Miehelläni on kylläkin eri tauti (myelooma), mutta hänelle tehtiin sama operaatio loka/marraskuussa. Hoidon tarkoitushan on omien kantasolujen avulla palauttaa solutuotanto perustaudin voittamiseksi tarkoitettujen jättisytostaattien jälkeen.

Eli pahinta ja samalla parasta on niiden sytostaattien anto/sivuvaikutukset. Mieheni oli kyllä melko (?) voipunut ja tarvitsi paljon apua ihan perusasioissa muutamana päivänä, mutta mitän ihmeellisempää oireilua/infektioita ei tullut. Lihakset ja viimeisetkin hiukset ym. karvoitus lähtivät, mutta nyt liki 3kk siirosta on jo parrakas ja joskus jopa liian toimelias kaveri ... Sairaalassa oli vajaan 3vk siirron aikana, toipilasaikana ollaan pärjätty ilman yhtään yhteydenottoa sairaalaan.

Eli kulostaa siltä, että noilla "eväillä", Jouko, sinulla ei ole mitään pelättävää.
Me taas odotamme kontrollia 22.2., jolloin ilmeisesti sovitaan allogeenisestä siirrosta ja näiden kokemusten perusteella olemme luottavasia senkin suhteen.
vaimo vm54 | 9.2.2008 klo 21:50:59