Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Hoidot ja seuranta
Re: Sytotsemppiä
Hei vaan! Sain juuri läpi neljännen sytohoidon, joka meni paremmin kuin aiemmat. Pahoinvointilääkkeet on jo ekan kuurin jälkeen vaihdettu ja se juttu toimii. Vasta tälle kerralle opin sen, kuinka tärkeää on syödä ja syödä, ettei voimattomuus ota yliotetta. Ei auta, jos kaapissa on vaikka kuinka paljon valmiita ruokia, jos ei syö niitä, vaan makaa sängyn pohjalla. Heti joka torkahduksenkin jälkeen syömään vaan mitä suinkin pystyy! Jos on joku läheinen kannustamassa ja auttamassa, sekin on hyvä.Löysin Askel-lehdestä lääkäripalstalla olevan kirjoituksen maitohappobakteereista ja aloitin jo viikkoa etukäteen kirvelevän suuni hoidon Reladent-pillereillä ja illalla olen ottanut vielä yhden Lactoseven-pillerin ja vatsanikin on ollut parempi, ei kipuja. Johtuneeko uusista pillereistä, vai tästä paljosta syömisestä.
Ja mikä kaikkein parasta: Kokemuksen antama tieto, että synkimmänkin päivän jälkeen tulee taas varmasti parempi päivä, se tulee huomenna tai viimeistään ylihuomenna. Ja sitten taas kerätään hyvää mieltä ja voimia, ja seuraavan kuurin ajatteleminen sysätään vähäksi aikaa "piiloon".
Tsemppiä vaan meille kaikille! T:hilleviivi
- Sytotsemppiäsirmu
- Re: Sytotsemppiähilleviivi
- Re: Sytotsemppiäjaa mullako
- Re: Sytotsemppiäsirmu
- Re: SytotsemppiäTarutar
- Re: Sytotsemppiäjaa mullako
- Re: Sytotsemppiäpelakuu
- Re: SytotsemppiäUllis
- Re: Sytotsemppiäeijuli
- Re: SytotsemppiäCherry
- Re: Sytotsemppiäeijuli
- Re: Sytotsemppiäjaa mullako
- Re: SytotsemppiäCherry
- Re: Sytotsemppiäeijuli
- Re: Sytotsemppiäjaa mullako