Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Hoidot ja seuranta

Autologinen kantasolusiirto

Isäni menee ensi viikolla tähän toimenpiteeseen. Syksyn sytohoidot ovat peräännyttäneet hänen manttelisolulymfoomansa ja nyt on tehtävä kantasolusiirto, jotta olisi mahdollista saada enemmän tautivapaita vuosia. Tuo lymfooma kun tulee varmaan aika äkkiä takaisin ilman kantasolusiirtoa.

Kuinka huonoon kuntoon tuo toimenpide ihmisen yleensä vie? Isä selvisi vähin sivuvaikutuksin syksyn raskaista hoidoista, mutta nythän tulee sitten tolkuton sytoannos kroppaan. Palautuuko tuosta yleensä enää täysin ennalleen? Kovin ristiriitaisia tarinoita olen kuullut.

Toivottavasti olisi tämän jälkeen syöpä selätetty.
Cambridge | 5.1.2010 klo 17:14:18