Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Hoidot ja seuranta

Re: syöpä selkäytimessä - sytarabiinihoito

Heippa vaan
Täällä yksi 53v jolla on myös syöpä levinnyt selkäytimen. Ensin todettiin pesäkkeet maksassa jotka oli etääpesäkkeitä sappitiehyeistä ja lisäksi sain sädetystä 10 kertaa yhdeksänteen selkänikamaan jossa todettiin myös etäpesäke.
Sain 8 kuukautta Stytostaattihoitoja jotka lopetettiin nyt heinäkuussa koska kasvain maksassa oli suurentnut ja selkänikamasta oli siirrtynyt selkäytimeen, eli hoidot ei olleet tehonneet toivotulla tavalla. Lääkäri olisi halunnut lopettaa kaikki hoidot mutta kirjoitti kuitenkin vielä kokeeksi
Xelodan pilleristytostaait 3 aamulla 4 illalla 2-viikon hoitojaksoina. Mielenkiintoista tuo kertomasi lääkitys. Minulle ei mainittu siitä mitään. Ota ihmeessä vastaan kaikki hoidot mitä sinulle ehdottavat sillä kauheinta syövässä on mielestäni siinävaiheessa kun lääkäri toteaa että mitään ei ole enään tehtävissä ja kaikki hoidot lopetetaan.Olen nyt vuoden ajan kamppaillut tautini kanssa ja usko tai älä mutta
meinaa mennä syyskuun lopussa (jos kunto sallii) viikoksi Marmarikselle makoilemaan, eli en ajatellut vieläkään antaa periksi.
huli | 17.8.2006 klo 11:35:46