Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Hoidot ja seuranta
Re: Maksan krooniset metastaasit
Hei vaan Haaveilija!Minulla on myös luomia pilvin pimein. Isäni aikoinaan sanoi, että on kuin tähtitaivas, kun on vierivieressä luomia. Niitä pidettiin yleensä silmällä ja joitakin poistettiin, eikä missään ollut mitään.
Kesällä 2005 tuli vasemman korvan taakse näppylä, jota alkuun epäilin finniksi tai vastaavaksi. Näppylä ei häipynyt, joten kävin omalääkärillä, joka lähetti ihotautilääkärille. Koepala otettiin ja tyvisolusyöpähän siinä oli. Sen seurauksena jouduin tarkempaan tarkastukseen ja selästä löydettiin yksi, josta löytyi melanooma. Se papahtui 2006 heti vuoden alussa. En nähnyt itse, millainen se oli, mutta tuskin luomi. Yleensä melanoomani ovat uusia punertavia laikkuja ja luomen kokoisia, n. 2-5 mm halkaisijaltaan. Ensimmäisen melanooman jlkeen olin tietysti kuin "hyppelihiiri", mutta kaikki meni hyvin, kun ei imusolmukkeissakaan olmennyt mitään. Kaikki epäilyttävät kuvattiin ja sitten löytyi heti kolme epäilyttävää. Menin leikkaukseen ja ennen leikkausta lääkäri tutki vielä toisiakin ja niiden kolmen lisäksi päätti poistaa vielä kolme muuta. Leikkauksen aikana hän totesi, että otetaan tuosta vielä kolme lisää, kun näyttävät myös epäilyttäviltä. Seuraava käynti oli kuukauden kuluttua ja kaikissa yhdeksässä oli melanooma. Onneksi kaikki olivat pieniä ja ne saatiin kokonaan pois. Tämä oli siis 2006-7 talvella. Kesällä 2007 pääsin PET-tutkimukseen ja siinä ilmeni, että jostain oli lähtenyt etäispesäke maksaan, missä oli paljon pieniä pesäkkeitä. Oli kuulema niin paljon, mutta pieniä, että ei voinut leikata. Siispä sytostaattihoito. Hoito pysäytti etenemisen ja on edelleen samassa vaiheessa. Yleensä melanoomani ovat uusia poikkeavia pienempiä, tai suurempia pinertavia alueita. Jos ne ovat alueella, minkä näen, niin kerron lääkärille ja useimmiten ne poistetaan, tai otetaan koepala. Viimeksi lääkäri totesikin, että täytyy varautua siihen, että joka reissulla jostain otetaan jokunen pala pois. Minulle tehtiin myös geenitutkimus, kun on kuulema erittäin harvinaista, että näitä tulee näin paljon ja jatkuvasti. Viimeisin suurempi leikkaus oli poskessa. En ole ottanut vuosiin aurinkoa, mutta aikoinaan Päijänteen vesillä tuli nahka poltettua useita kertoja. Sieltä se on ilmeisesti lähtenyt koko ruljanssi. Nykyään käytän kerrointa 50 alueella, mikä joutuu auringolle alttiiksi. Täällä Espanjassa ei oikein voi välttää tuota aurinkoa, mutta kadun varjoisa puoli on oikein hyvä.
Siispä, melanoomani ovat yleensä muualla kuin luomissa. Pieniä, tai suurempia alueita, mitkä muuttuvat. Osa on ollut tyvisolusyöpiä, mutta niitä en ole enää viimeaikoina laskenut. Tällä hetkelläkin on pari tikkiä selässä, kun koepala otettiin. Heinäkuun 16 saan kuulla tulokset ja sitten tulemme Suomeen kuukaudeksi.
Toivottavasti sait jonkunlaisen vastauksen.
Terveisin
Torppari
- Re: Maksan krooniset metastaasitoptimisti
- Re: Maksan krooniset metastaasitelämänkevät
- Re: Maksan krooniset metastaasitriikka 75
- Re: Maksan krooniset metastaasitriikka 75
- Re: Maksan krooniset metastaasitjaa mullako
- Re: Maksan krooniset metastaasitTorppari
- Re: Maksan krooniset metastaasitHaaveilija
- Re: Maksan krooniset metastaasitTorppari
- Re: Maksan krooniset metastaasitHaaveilija