Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Hoidot ja seuranta
Re: Kipulääkkeet
Hei Unelma,(pitkästä aikaa) Miehelläni sitten viimein(?!) tuli luunekroosi molempiin olkapäihin ja toiseen lonkkaan. Kesällä alkoi kipu ja paheni tosi nopeasti.
Nyt päivittäinen annos on Oxycontin 20 mg x 2 ja Oxynorm 5 mg tarvittaessa (3-5 krt). Eli vielä on varaa nostaa :).
Onneksi kortisonia on pystytty viimeisen puolen vuoden aikana laskemaan dramaattisesti (4 mg/vrk), joten leikkaus on mahdollinen. Korjaustyöt aloitetaan lonkasta, toivon mukaan selvitään reikien poraamisella luuhun. Tekonivelet kuitenkin edessä ennemmin tai myöhemmin.
Miten muuten voit? Miten käänteishyljintä?
terv. Vompatti
- Kipulääkkeetunelma
- Re: Kipulääkkeetjuttas
- Re: Kipulääkkeetzaziki
- Re: Kipulääkkeetvompatti
- Re: Kipulääkkeetunelma
- Re: Kipulääkkeetvompatti