Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Lähipiirissä syöpäpotilas
Re: Epätoivoinen tytär
Aina on toivoa.Leukemia on yksi tutkituimmista taudeista ja hoidot kehittyvät todellakin nopeasti. Vuodenkin vanhat tiedot voivat olla nyt jo vanhentuneita ja Suomessa on mahtava alan asiantuntemus. Luottakaa lääkäreihin täysillä.
Kun meidän perheeseen tuli leukemia (AML) lähes tasan kolme vuotta sitten, opimme sen, että sureminen ei auta (ei ole ikinä auttanut) ketään eikä pelolle saa antaa valtaa, koska se vie muuten kaiken tilan ja energian. Kaikkeen tottuu ja huomaat, että teillä tulee olemaan hoitojenkin aikana ihan mukavia päiviä. Ota päivä kerrallaan, step by step. Älä ajattele leukemiaa ja hoitoprosessia kokonaisuutena, koska se on liian ylivoimaista. Käykää läpi hoito kerrallaan, sivuvaikutukset ja infektiot kerrallaan ja jokaisesta selviytyminen vie eteenpäin.
Meilläkin on käyty kuoleman porteilla, mutta ns. toivottomasta tilanteestakin on tultu takaisin. Ja tauti on pysynyt remissiossa jo pitkään.
Meitä auttoi myös usko siihen, että loppupeleissä nämä asiat eivät ole meidän kädessämme eikä meidän tarvitse kantaa kaikkea yksin.
Tiedän, miltä tuntuu valmistautua joulun viettoon, kun maailma tuntuu romahtaneen ja sydän on pakahtua kauhusta. Älkää kuitenkaan ikinä luopuko toivosta ja yrittäkää säilyttää ilo, koska ilman iloa ja toivoa ei pitkälläkään elämällä ole merkitystä.
- Epätoivoinen tytärPiippo
- Re: Epätoivoinen tytärlouhinen
- Re: Epätoivoinen tytärvompatti
- Re: Epätoivoinen tytärihmetys
- Re: Epätoivoinen tytärsyövästä parantunut
- Re: Epätoivoinen tytärPiippo
- Re: Epätoivoinen tytärKarhutar
- Re: Epätoivoinen tytärPiippo
- Re: Epätoivoinen tytärnuorityttö87
- Re: Epätoivoinen tytärpresidentti-
- Re: Epätoivoinen tytärhilleviivi
- Re: Epätoivoinen tytärhilleviivi
- Re: Epätoivoinen tytärpresidentti-
- Re: Epätoivoinen tytärnuorimies