Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Miesten syövät
Re: Kuolleisuudesta eturauhassyöpään
Moro, moro.
Niin, vakavia eturauhassyöpiä ei kuitenkaan ole kuin 5- 15% tapauksista. Niistä puhutaan eniten. Siksi kokonaiskuva näyttää helposti synkältä.
Lähes kaikki lääkäreiden kirjoitukset asiasta alkavat: "Eturauhassyöpä on miesten yleisin syöpä Suomessa...."
Jos näin halutaan tehdä, miksi ei jatketa että " se johtuu siitä että on otettu käyttöön psa- veritutkimus, jonka seurauksena löytyy paljon piileviä, terveydelle vaarattomia syöpiä..."
Näitä kirjoituksia kun on tullut seurattua jo kymmenkunta vuotta, toivoisi hieman toisenlaista otetta asiaan.
Minun valitettava huomioni muutamista ers- potilaista on se että heti kun oireetonta miestä on alettu hoitaa, ovat alkaneet vaikeudet.
Missään tapauksessa ei tietenkään pidä väheksyä oirehtivien ers- potilaiden hoitoa.
Ihmeellistä on sekin että toisen potilaan kohdalla sanotaan, että "olipa hyvä, että syöpä löydettiin ajoissa" ja toisen "katsellaan ja jäädään odottelemaan." Ei ole ihme, jos potilaat ovat ihmeissään.
Aikaisempina vuosikymmeninä kun psa- testiä ei vielä ollut, ers- potilaat hakeutuivat hoitoon vasta kun tunsivat itsensä sairaiksi.
Tässä on joutunut vuosikausia miettimään sitäkin asiaa että onko oireetonta eturauhassyöpää kantava mies terve vai sairas, ja kenen mielestä?
Kyllä välillä hirvittää näiden piilevien, oireettomien sairauksien lukumäärän kasvu.
Ajatukset ovat omiani, eikä niistä pidä närkästyä.
Hyvää jatkoa meille kaikille.
- Re: Kuolleisuudesta eturauhassyöpäänkataja